149 річниця з дня народження Соломії Крушельницької

Сьогодні виповнюється 149 років з дня народження видатної української оперної співачки, яка вкінці ХІХ – першій половині ХХ століття була визнана найвидатнішою співачкою світу, була символом досконалості й неперевершеності за своє лірико-драматичне сопрано діапазоном майже в три октави, яке стало унікальним явищем в оперному мистецтві.

Я мала хвилини великої насолоди, коли могла чужинцям показати красу наших народних пісень. Ці пісні були сильнішим доказом нашої високої культури, ніж факти з нашого славетного минулого або тридцять мільйонів населення. Українські пісні я популяризувала в різних кінцях світу, і не раз мені було прикро, що я не могла залишати ноти всім тим, хто ними захоплювався і хотів їх вивчити», – говорила Соломія Крушельницька

Вона була однією з п’яти найвідоміших співаків свого часу, виступати з якою на одній сцені прагнули славетні Федір Шаляпін, Енріко Карузо, Тітто Руффо, Маттіа Баттістіні. Знамениті композитори Д. Пуччіні, А. Каталані, Р. Штраус висловлювали їй свою вдячність за блискуче виконання головних партій в їхніх операх.

Всесвітньо відома оперна співачка ніколи не забувала про своє коріння і на всі свої гастролі брала том «Кобзаря». Крушельницька приїжджала і на концерти, до дня пам’яті Шевченка і Франка, заради яких вона могла відкласти турне. Співачка завжди наголошувала на своєму походженні – на біс виконувала лише українські пісні.

Одного разу після блискучого виступу у Санкт-Петербурзі її запросили заспівати перед імператором Миколою ІІ та його родиною. На прийомі вона виконала кілька відомих арій, а тоді заспівала “Веснівку” Маркіяна Шашкевича. Коли Микола Олександрович запитав Соломію, якою ж мовою вона щойно співала? На що та, гордо скинувши голову, відповіла: “На языке моём родном, украинском!”

Її ім’ям названі театри, вулиці, музичні училища… У 2012 році у місті Віареджо за ініціативи Посольства України в Італії та міськради Віареджо було відкрите бронзове погруддя співачки