Проблема масового закриття шкіл на Харківщині вже спричинила протестні акції на Ізюмщині та Куп’янщині

Проблема масового закриття шкіл на Харківщині вже спричинила протестні акції. На Ізюмщині 17 червня у Куньєвській громаді відбувся мітинг під сільрадою, а в Куп’янську 18 червня люди вранці перекрили дорогу і до вечора не пропускали автотранспорт, окрім автівок швидкої, рятувальників та військових.

Про це повідомила депутат Харківської обласної ради від “Європейської Солідарності”, Голова постійної комісії з питань науки, освіти та духовності Галина Куц.

“Такого масового прагнення очільників громад швидко позбавитися шкіл власними руками я не пригадую”, – сказала депутат “Європейської Солідарності”.

Галину Куц обурила позиція голови Близнюківської територіальної громади, який переконував, що насамперед опікується якістю освіти, а не лише відсутністю фінансів, тому й вважає, що деякі школи треба закрити.

“Прийшлося пояснювати щодо якості освіти, що цим питанням мають займатися компетентні люди у цій сфері. Бо в Харкові тоді половину шкіл треба закрити через низьку якість освіти, якщо батьки окремо все одно оплачують репетиторів для підготовки дітей до ЗНО. І в нас не тоталітарне суспільство, коли влада вирішує, де дітям вчитися чи не вчитися”, – наголосила Галина Куц.

Вона переконала, що освіта дітей – це вибір не влади, а батьків, адже саме вони вирішують, чи дитина вчиться у професійному ліцеї, чи у звичайній школі поряд з будинком, чи взагалі здобуває індивідуальну освіту вдома.

“Батьки вирішують, чи влаштовує їх освіта в певному закладі, це їхній власний вибір. І в сільській місцевості, згідно з Законом, громада вирішує на громадському обговоренні питання ліквідації школи. Але дуже часто ці громадські обговорення місцеві керівники перетворюють в імітацію громадських обговорень, коли навіть на голосування громади не ставлять питання ліквідації шкіл. Тому владі треба чесно людям пояснювати, через що закривають школи, а не прикриватися якістю освіти. Бо питання, дійсно, полягає у фінансуванні. Але слід разом з батьками вирішувати, що робити в цій ситуації. Для цього чесно прийдеться розказати, куди витрачаються бюджетні кошти”, – зазначила депутат.

Представниця “Європейської Солідарності” наголосила на тому, що скарги керівників ОТГ на відсутність у школах вчителів свідчать про повне нерозуміння проблематики децентралізації.

Галина Куц підкреслила те, що освітні заклади затратні всюди, не лише в Україні:

“Людям варто пояснювати, що саме найбільш затратне. Якщо це витрати на опалення, то місцева влада має запропонувати альтернативу, а не одразу вирішувати закривати школу. Ми вже живемо у ХХІ столітті й альтернатива зрозуміла: варто постаратися один раз фінансово вкластися в школу, утеплити її та оснастити сонячними панелями. І проблема буде вирішена. Так, це важко! Але це вкладення в майбутнє”.

Нагадаємо, 10 червня, на черговій сесії обласної ради під час свого виступу з приводу проблеми закриття шкіл Галина Куц запропонувала зробити звернення до Кабінету Міністрів України від Харківської обласної ради щодо зміни формули освітньої субвенції.

“Ця формула прописана недолуго, через певні коефіцієнти в цій формулі сільські території отримують менше коштів, ніж міські. І керівництво громад у цьому контексті можна й зрозуміти, бо фінансування недостатньо. Але виходом не може бути масове закриття шкіл. Варто було б керівникам територіальних громад спільно з обласною радою запропонувати Кабміну оновити формулу освітньої субвенції, щоб постаратися зберегти освітні заклади. Бо з часом формула зміниться, а шкіл ми не відновимо”.

Більш детально про проблему закриття шкіл дивіться в ефірі “Суспільне Харків” з Галиною Куц.